< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

244 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 244. година пред новата ера, 244. од првиот милениум п.н.е., 44. од 3 век п.н.е. и петта од 240-тите п.н.е.

245 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар245 п.н.е.
CCXLIV п.н.е.
Ab urbe condita509
Староегипетска ераXXXIII династија, 79
- ФараонПтоломеј III Евергет, 2
Старогрчка ера133.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4506
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−837
Берберски календар706
Будистички календар300
Бурмански календар−882
Византиски календар5264–5265
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
2452 или 2392
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
2453 или 2393
Коптски календар−528 – −527
Етиопски календар−252 – −251
Еврејски календар3516–3517
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−188 – −187
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2856–2857
Холоценски календар9756
Ирански календар866 п.п. – 865 п.п.
Исламски календар893 п.х. – 892 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2089
Мингуо-календар2156 пред Р. Кина
民前2156年
Нанакшахи−1712
Селевкидски календар67/68 г.г.
Тајландски сончев календар298–299
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−118 или −499 или −1271
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−117 или −498 или −1270

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5264 и 5265 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4506 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3516 и 3517 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 509.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 244 година се протега во 2392 и 2393, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2452 и 2453 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 299. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 892 и 891 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...