< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

274 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 274. година пред новата ера, 274. од првиот милениум п.н.е., 74. од 3 век п.н.е. и петта од 270-тите п.н.е.

275 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар275 п.н.е.
CCLXXIV п.н.е.
Ab urbe condita479
Староегипетска ераXXXIII династија, 49
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 9
Старогрчка ера126.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4476
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−867
Берберски календар676
Будистички календар270
Бурмански календар−912
Византиски календар5234–5235
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2422 или 2362
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2423 или 2363
Коптски календар−558 – −557
Етиопски календар−282 – −281
Еврејски календар3486–3487
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−218 – −217
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2826–2827
Холоценски календар9726
Ирански календар896 п.п. – 895 п.п.
Исламски календар924 п.х. – 923 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2059
Мингуо-календар2186 пред Р. Кина
民前2186年
Нанакшахи−1742
Селевкидски календар37/38 г.г.
Тајландски сончев календар268–269
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−148 или −529 или −1301
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−147 или −528 или −1300

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5234 и 5235 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4476 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3486 и 3487 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 479.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 274 година се протега во 2362 и 2363, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2422 и 2423 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 269. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 923 и 922 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...