< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

206 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 206. година пред новата ера, 206. од првиот милениум п.н.е., 6. од 3 век п.н.е. и седма од 200-тите п.н.е.

207 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар207 п.н.е.
CCVI п.н.е.
Ab urbe condita547
Староегипетска ераXXXIII династија, 117
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 15
Старогрчка ера143.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4544
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−799
Берберски календар744
Будистички календар338
Бурмански календар−844
Византиски календар5302–5303
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2490 или 2430
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2491 или 2431
Коптски календар−490 – −489
Етиопски календар−214 – −213
Еврејски календар3554–3555
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−150 – −149
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2894–2895
Холоценски календар9794
Ирански календар828 п.п. – 827 п.п.
Исламски календар853 п.х. – 852 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2127
Мингуо-календар2118 пред Р. Кина
民前2118年
Нанакшахи−1674
Селевкидски календар105/106 г.г.
Тајландски сончев календар336–337
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−80 или −461 или −1233
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−79 или −460 или −1232

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5302 и 5303 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4544 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3554 и 3555 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 547.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 206 година се протега во 2430 и 2431, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2490 и 2491 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 337. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 852 и 851 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...