< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

222 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 222. година пред новата ера, 222. од првиот милениум п.н.е., 22. од 3 век п.н.е. и трета од 220-тите п.н.е.

223 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар223 п.н.е.
CCXXII п.н.е.
Ab urbe condita531
Староегипетска ераXXXIII династија, 101
- ФараонПтоломеј III Евергет, 24
Старогрчка ера139.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4528
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−815
Берберски календар728
Будистички календар322
Бурмански календар−860
Византиски календар5286–5287
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2474 или 2414
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2475 или 2415
Коптски календар−506 – −505
Етиопски календар−230 – −229
Еврејски календар3538–3539
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−166 – −165
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2878–2879
Холоценски календар9778
Ирански календар844 п.п. – 843 п.п.
Исламски календар870 п.х. – 869 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2111
Мингуо-календар2134 пред Р. Кина
民前2134年
Нанакшахи−1690
Селевкидски календар89/90 г.г.
Тајландски сончев календар320–321
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−96 или −477 или −1249
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−95 или −476 или −1248

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5286 и 5287 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4528 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3538 и 3539 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 531.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 222 година се протега во 2414 и 2415, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2474 и 2475 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 321. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 869 и 868 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...