< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

252 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 252. година пред новата ера, 252. од првиот милениум п.н.е., 52. од 3 век п.н.е. и трета од 250-тите п.н.е.

253 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар253 п.н.е.
CCLII п.н.е.
Ab urbe condita501
Староегипетска ераXXXIII династија, 71
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 31
Старогрчка ера1311.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4498
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−845
Берберски календар698
Будистички календар292
Бурмански календар−890
Византиски календар5256–5257
Кинески календар丁未(огн. коза)
2444 или 2384
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2445 или 2385
Коптски календар−536 – −535
Етиопски календар−260 – −259
Еврејски календар3508–3509
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−196 – −195
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2848–2849
Холоценски календар9748
Ирански календар874 п.п. – 873 п.п.
Исламски календар901 п.х. – 900 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2081
Мингуо-календар2164 пред Р. Кина
民前2164年
Нанакшахи−1720
Селевкидски календар59/60 г.г.
Тајландски сончев календар290–291
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−126 или −507 или −1279
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−125 или −506 или −1278

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5256 и 5257 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4498 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3508 и 3509 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 501.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 252 година се протега во 2384 и 2385, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2444 и 2445 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 291. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 900 и 899 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...