< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

216 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 216. година пред новата ера, 216. од првиот милениум п.н.е., 16. од 3 век п.н.е. и седма од 210-тите п.н.е.

217 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар217 п.н.е.
CCXVI п.н.е.
Ab urbe condita537
Староегипетска ераXXXIII династија, 107
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 5
Старогрчка ера140.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4534
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−809
Берберски календар734
Будистички календар328
Бурмански календар−854
Византиски календар5292–5293
Кинески календар癸未(вод. коза)
2480 или 2420
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
2481 или 2421
Коптски календар−500 – −499
Етиопски календар−224 – −223
Еврејски календар3544–3545
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−160 – −159
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2884–2885
Холоценски календар9784
Ирански календар838 п.п. – 837 п.п.
Исламски календар864 п.х. – 863 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2117
Мингуо-календар2128 пред Р. Кина
民前2128年
Нанакшахи−1684
Селевкидски календар95/96 г.г.
Тајландски сончев календар326–327
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−90 или −471 или −1243
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−89 или −470 или −1242

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5292 и 5293 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4534 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3544 и 3545 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 537.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 216 година се протега во 2420 и 2421, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2480 и 2481 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 327. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 863 и 862 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...