< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

230 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 230. година пред новата ера, 230. од првиот милениум п.н.е., 30. од 3 век п.н.е. и прва од 230-тите п.н.е.

231 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар231 п.н.е.
CCXXX п.н.е.
Ab urbe condita523
Староегипетска ераXXXIII династија, 93
- ФараонПтоломеј III Евергет, 16
Старогрчка ера137.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4520
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−823
Берберски календар720
Будистички календар314
Бурмански календар−868
Византиски календар5278–5279
Кинески календар己巳(зем. змија)
2466 или 2406
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
2467 или 2407
Коптски календар−514 – −513
Етиопски календар−238 – −237
Еврејски календар3530–3531
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−174 – −173
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2870–2871
Холоценски календар9770
Ирански календар852 п.п. – 851 п.п.
Исламски календар878 п.х. – 877 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2103
Мингуо-календар2142 пред Р. Кина
民前2142年
Нанакшахи−1698
Селевкидски календар81/82 г.г.
Тајландски сончев календар312–313
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−104 или −485 или −1257
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−103 или −484 или −1256

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5278 и 5279 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4520 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3530 и 3531 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 523.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 230 година се протега во 2406 и 2407, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2466 и 2467 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 313. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 877 и 876 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

Родени уреди

  • ...

Починале уреди

Откритија уреди

  • ...