< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

239 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 239. година пред новата ера, 239. од првиот милениум п.н.е., 39. од 3 век п.н.е. и последна од 230-тите п.н.е.

240 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар240 п.н.е.
CCXXXIX п.н.е.
Ab urbe condita514
Староегипетска ераXXXIII династија, 84
- ФараонПтоломеј III Евергет, 7
Старогрчка ера135. олимпијада (победник
Асирски календар4511
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−832
Берберски календар711
Будистички календар305
Бурмански календар−877
Византиски календар5269–5270
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2457 или 2397
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2458 или 2398
Коптски календар−523 – −522
Етиопски календар−247 – −246
Еврејски календар3521–3522
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−183 – −182
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2861–2862
Холоценски календар9761
Ирански календар861 п.п. – 860 п.п.
Исламски календар887 п.х. – 886 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2094
Мингуо-календар2151 пред Р. Кина
民前2151年
Нанакшахи−1707
Селевкидски календар72/73 г.г.
Тајландски сончев календар303–304
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−113 или −494 или −1266
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−112 или −493 или −1265

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5269 и 5270 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4511 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3521 и 3522 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 514.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 239 година се протега во 2397 и 2398, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2457 и 2458 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 304. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 886 и 885 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди