< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

271 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 271. година пред новата ера, 271. од првиот милениум п.н.е., 71. од 3 век п.н.е. и втора од 270-тите п.н.е.

272 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар272 п.н.е.
CCLXXI п.н.е.
Ab urbe condita482
Староегипетска ераXXXIII династија, 52
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 12
Старогрчка ера127. олимпијада (победник
Асирски календар4479
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−864
Берберски календар679
Будистички календар273
Бурмански календар−909
Византиски календар5237–5238
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2425 или 2365
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2426 или 2366
Коптски календар−555 – −554
Етиопски календар−279 – −278
Еврејски календар3489–3490
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−215 – −214
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2829–2830
Холоценски календар9729
Ирански календар893 п.п. – 892 п.п.
Исламски календар920 п.х. – 919 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2062
Мингуо-календар2183 пред Р. Кина
民前2183年
Нанакшахи−1739
Селевкидски календар40/41 г.г.
Тајландски сончев календар271–272
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−145 или −526 или −1298
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−144 или −525 или −1297

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5237 и 5238 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4479 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3489 и 3490 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 482.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 271 година се протега во 2365 и 2366, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2425 и 2426 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 272. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 919 и 918 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...