< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

229 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 229. година пред новата ера, 229. од првиот милениум п.н.е., 29. од 3 век п.н.е. и последна од 220-тите п.н.е.

230 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар230 п.н.е.
CCXXIX п.н.е.
Ab urbe condita524
Староегипетска ераXXXIII династија, 94
- ФараонПтоломеј III Евергет, 17
Старогрчка ера137.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4521
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−822
Берберски календар721
Будистички календар315
Бурмански календар−867
Византиски календар5279–5280
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2467 или 2407
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2468 или 2408
Коптски календар−513 – −512
Етиопски календар−237 – −236
Еврејски календар3531–3532
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−173 – −172
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2871–2872
Холоценски календар9771
Ирански календар851 п.п. – 850 п.п.
Исламски календар877 п.х. – 876 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2104
Мингуо-календар2141 пред Р. Кина
民前2141年
Нанакшахи−1697
Селевкидски календар82/83 г.г.
Тајландски сончев календар313–314
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−103 или −484 или −1256
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−102 или −483 или −1255

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5279 и 5280 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4521 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3531 и 3532 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 524.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 229 година се протега во 2407 и 2408, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2467 и 2468 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 314. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 876 и 875 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди