< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

236 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 236. година пред новата ера, 236. од првиот милениум п.н.е., 36. од 3 век п.н.е. и седма од 230-тите п.н.е.

237 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар237 п.н.е.
CCXXXVI п.н.е.
Ab urbe condita517
Староегипетска ераXXXIII династија, 87
- ФараонПтоломеј III Евергет, 10
Старогрчка ера135.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4514
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−829
Берберски календар714
Будистички календар308
Бурмански календар−874
Византиски календар5272–5273
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
2460 или 2400
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
2461 или 2401
Коптски календар−520 – −519
Етиопски календар−244 – −243
Еврејски календар3524–3525
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−180 – −179
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2864–2865
Холоценски календар9764
Ирански календар858 п.п. – 857 п.п.
Исламски календар884 п.х. – 883 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2097
Мингуо-календар2148 пред Р. Кина
民前2148年
Нанакшахи−1704
Селевкидски календар75/76 г.г.
Тајландски сончев календар306–307
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
−110 или −491 или −1263
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−109 или −490 или −1262

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5272 и 5273 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4514 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3524 и 3525 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 517.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 236 година се протега во 2400 и 2401, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2460 и 2461 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 307. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 883 и 882 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...