< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

275 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 275. година пред новата ера, 275. од првиот милениум п.н.е., 75. од 3 век п.н.е. и шеста од 270-тите п.н.е.

276 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар276 п.н.е.
CCLXXV п.н.е.
Ab urbe condita478
Староегипетска ераXXXIII династија, 48
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 8
Старогрчка ера126. олимпијада (победник
Асирски календар4475
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−868
Берберски календар675
Будистички календар269
Бурмански календар−913
Византиски календар5233–5234
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2421 или 2361
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2422 или 2362
Коптски календар−559 – −558
Етиопски календар−283 – −282
Еврејски календар3485–3486
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−219 – −218
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2825–2826
Холоценски календар9725
Ирански календар897 п.п. – 896 п.п.
Исламски календар925 п.х. – 924 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2058
Мингуо-календар2187 пред Р. Кина
民前2187年
Нанакшахи−1743
Селевкидски календар36/37 г.г.
Тајландски сончев календар267–268
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−149 или −530 или −1302
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−148 или −529 или −1301

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5233 и 5234 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4475 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3485 и 3486 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 478.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 275 година се протега во 2361 и 2362, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2421 и 2422 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 268. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 924 и 923 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...