< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

220 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 220. година пред новата ера, 220. од првиот милениум п.н.е., 20. од 3 век п.н.е. и прва од 220-тите п.н.е.

221 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар221 п.н.е.
CCXX п.н.е.
Ab urbe condita533
Староегипетска ераXXXIII династија, 103
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 1
Старогрчка ера139.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4530
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−813
Берберски календар730
Будистички календар324
Бурмански календар−858
Византиски календар5288–5289
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2476 или 2416
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2477 или 2417
Коптски календар−504 – −503
Етиопски календар−228 – −227
Еврејски календар3540–3541
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−164 – −163
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2880–2881
Холоценски календар9780
Ирански календар842 п.п. – 841 п.п.
Исламски календар868 п.х. – 867 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2113
Мингуо-календар2132 пред Р. Кина
民前2132年
Нанакшахи−1688
Селевкидски календар91/92 г.г.
Тајландски сончев календар322–323
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−94 или −475 или −1247
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−93 или −474 или −1246

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5288 и 5289 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4530 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3540 и 3541 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 533.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 220 година се протега во 2416 и 2417, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2476 и 2477 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 323. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 867 и 866 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...