< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

208 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 208. година пред новата ера, 208. од првиот милениум п.н.е., 8. од 3 век п.н.е. и деветта од 200-тите п.н.е.

209 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар209 п.н.е.
CCVIII п.н.е.
Ab urbe condita545
Староегипетска ераXXXIII династија, 115
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 13
Старогрчка ера142.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4542
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−801
Берберски календар742
Будистички календар336
Бурмански календар−846
Византиски календар5300–5301
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2488 или 2428
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2489 или 2429
Коптски календар−492 – −491
Етиопски календар−216 – −215
Еврејски календар3552–3553
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−152 – −151
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2892–2893
Холоценски календар9792
Ирански календар830 п.п. – 829 п.п.
Исламски календар856 п.х. – 854 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2125
Мингуо-календар2120 пред Р. Кина
民前2120年
Нанакшахи−1676
Селевкидски календар103/104 г.г.
Тајландски сончев календар334–335
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−82 или −463 или −1235
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−81 или −462 или −1234

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5300 и 5301 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4542 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3552 и 3553 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 545.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 208 година се протега во 2428 и 2429, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2488 и 2489 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 335. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 855 и 853 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...