< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

265 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 265. година пред новата ера, 265. од првиот милениум п.н.е., 65. од 3 век п.н.е. и шеста од 260-тите п.н.е.

266 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар266 п.н.е.
CCLXV п.н.е.
Ab urbe condita488
Староегипетска ераXXXIII династија, 58
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 18
Старогрчка ера128.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4485
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−858
Берберски календар685
Будистички календар279
Бурмански календар−903
Византиски календар5243–5244
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2431 или 2371
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2432 или 2372
Коптски календар−549 – −548
Етиопски календар−273 – −272
Еврејски календар3495–3496
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−209 – −208
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2835–2836
Холоценски календар9735
Ирански календар887 п.п. – 886 п.п.
Исламски календар914 п.х. – 913 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2068
Мингуо-календар2177 пред Р. Кина
民前2177年
Нанакшахи−1733
Селевкидски календар46/47 г.г.
Тајландски сончев календар277–278
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−139 или −520 или −1292
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−138 или −519 или −1291

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5243 и 5244 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4485 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3495 и 3496 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 488.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 265 година се протега во 2371 и 2372, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2431 и 2432 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 278. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 913 и 912 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...