< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

234 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 234. година пред новата ера, 234. од првиот милениум п.н.е., 34. од 3 век п.н.е. и петта од 230-тите п.н.е.

235 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар235 п.н.е.
CCXXXIV п.н.е.
Ab urbe condita519
Староегипетска ераXXXIII династија, 89
- ФараонПтоломеј III Евергет, 12
Старогрчка ера136.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4516
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−827
Берберски календар716
Будистички календар310
Бурмански календар−872
Византиски календар5274–5275
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
2462 или 2402
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
2463 или 2403
Коптски календар−518 – −517
Етиопски календар−242 – −241
Еврејски календар3526–3527
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−178 – −177
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2866–2867
Холоценски календар9766
Ирански календар856 п.п. – 855 п.п.
Исламски календар882 п.х. – 881 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2099
Мингуо-календар2146 пред Р. Кина
民前2146年
Нанакшахи−1702
Селевкидски календар77/78 г.г.
Тајландски сончев календар308–309
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−108 или −489 или −1261
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−107 или −488 или −1260

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5274 и 5275 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4516 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3526 и 3527 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 519.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 234 година се протега во 2402 и 2403, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2462 и 2463 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 309. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 881 и 880 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...