< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

210 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 210. година пред новата ера, 210. од првиот милениум п.н.е., 10. од 3 век п.н.е. и прва од 210-тите п.н.е.

211 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар211 п.н.е.
CCX п.н.е.
Ab urbe condita543
Староегипетска ераXXXIII династија, 113
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 11
Старогрчка ера142.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4540
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−803
Берберски календар740
Будистички календар334
Бурмански календар−848
Византиски календар5298–5299
Кинески календар己丑(зем. вол)
2486 или 2426
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
2487 или 2427
Коптски календар−494 – −493
Етиопски календар−218 – −217
Еврејски календар3550–3551
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−154 – −153
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2890–2891
Холоценски календар9790
Ирански календар832 п.п. – 831 п.п.
Исламски календар858 п.х. – 857 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2123
Мингуо-календар2122 пред Р. Кина
民前2122年
Нанакшахи−1678
Селевкидски календар101/102 г.г.
Тајландски сончев календар332–333
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−84 или −465 или −1237
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−83 или −464 или −1236

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5298 и 5299 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4540 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3550 и 3551 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 543.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 210 година се протега во 2426 и 2427, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2486 и 2487 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 333. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 857 и 856 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...