< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

205 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 205. година пред новата ера, 205. од првиот милениум п.н.е., 5. од 3 век п.н.е. и шеста од 200-тите п.н.е.

206 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар206 п.н.е.
CCV п.н.е.
Ab urbe condita548
Староегипетска ераXXXIII династија, 118
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 16
Старогрчка ера143.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4545
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−798
Берберски календар745
Будистички календар339
Бурмански календар−843
Византиски календар5303–5304
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2491 или 2431
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2492 или 2432
Коптски календар−489 – −488
Етиопски календар−213 – −212
Еврејски календар3555–3556
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−149 – −148
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2895–2896
Холоценски календар9795
Ирански календар827 п.п. – 826 п.п.
Исламски календар852 п.х. – 851 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2128
Мингуо-календар2117 пред Р. Кина
民前2117年
Нанакшахи−1673
Селевкидски календар106/107 г.г.
Тајландски сончев календар337–338
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−79 или −460 или −1232
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−78 или −459 или −1231

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5303 и 5304 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4545 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3555 и 3556 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 548.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 205 година се протега во 2431 и 2432, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2491 и 2492 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 338. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 851 и 850 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...