< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

201 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 201. година пред новата ера, 201. од првиот милениум п.н.е., 1. од 3 век п.н.е. и втора од 200-тите п.н.е.

202 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар202 п.н.е.
CCI п.н.е.
Ab urbe condita552
Староегипетска ераXXXIII династија, 122
- ФараонПтоломеј V Епифан, 2
Старогрчка ера144.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4549
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−794
Берберски календар749
Будистички календар343
Бурмански календар−839
Византиски календар5307–5308
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2495 или 2435
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2496 или 2436
Коптски календар−485 – −484
Етиопски календар−209 – −208
Еврејски календар3559–3560
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−145 – −144
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2899–2900
Холоценски календар9799
Ирански календар823 п.п. – 822 п.п.
Исламски календар848 п.х. – 847 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2132
Мингуо-календар2113 пред Р. Кина
民前2113年
Нанакшахи−1669
Селевкидски календар110/111 г.г.
Тајландски сончев календар341–342
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−75 или −456 или −1228
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−74 или −455 или −1227

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5307 и 5308 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4549 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3559 и 3560 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 552.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 201 година се протега во 2435 и 2436, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2495 и 2496 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 342. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 847 и 846 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...