< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

218 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 218. година пред новата ера, 218. од првиот милениум п.н.е., 18. од 3 век п.н.е. и деветта од 210-тите п.н.е.

219 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар219 п.н.е.
CCXVIII п.н.е.
Ab urbe condita535
Староегипетска ераXXXIII династија, 105
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 3
Старогрчка ера140.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4532
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−811
Берберски календар732
Будистички календар326
Бурмански календар−856
Византиски календар5290–5291
Кинески календар辛巳(мет. змија)
2478 или 2418
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
2479 или 2419
Коптски календар−502 – −501
Етиопски календар−226 – −225
Еврејски календар3542–3543
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−162 – −161
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2882–2883
Холоценски календар9782
Ирански календар840 п.п. – 839 п.п.
Исламски календар866 п.х. – 865 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2115
Мингуо-календар2130 пред Р. Кина
民前2130年
Нанакшахи−1686
Селевкидски календар93/94 г.г.
Тајландски сончев календар324–325
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
−92 или −473 или −1245
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
−91 или −472 или −1244

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5290 и 5291 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4532 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3542 и 3543 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 535.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 218 година се протега во 2418 и 2419, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2478 и 2479 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 325. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 865 и 864 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...