< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

298 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 298. година пред новата ера, 298. од првиот милениум п.н.е., 98. од 3 век п.н.е. и деветта од 290-тите п.н.е.

299 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар299 п.н.е.
CCXCVIII п.н.е.
Ab urbe condita455
Староегипетска ераXXXIII династија, 25
- ФараонПтоломеј I Сотер, 25
Старогрчка ера120.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4452
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−891
Берберски календар652
Будистички календар246
Бурмански календар−936
Византиски календар5210–5211
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2398 или 2338
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2399 или 2339
Коптски календар−582 – −581
Етиопски календар−306 – −305
Еврејски календар3462–3463
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−242 – −241
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2802–2803
Холоценски календар9702
Ирански календар920 п.п. – 919 п.п.
Исламски календар948 п.х. – 947 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2035
Мингуо-календар2210 пред Р. Кина
民前2210年
Нанакшахи−1766
Селевкидски календар13/14 г.г.
Тајландски сончев календар244–245
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−172 или −553 или −1325
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−171 или −552 или −1324

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5210 и 5211 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4452 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3462 и 3463 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 455.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 298 година се протега во 2338 и 2339, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2398 и 2399 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 245. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 947 и 946 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...