< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

213 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 213. година пред новата ера, 213. од првиот милениум п.н.е., 13. од 3 век п.н.е. и четвртта од 210-тите п.н.е.

214 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар214 п.н.е.
CCXIII п.н.е.
Ab urbe condita540
Староегипетска ераXXXIII династија, 110
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 8
Старогрчка ера1411.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4537
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−806
Берберски календар737
Будистички календар331
Бурмански календар−851
Византиски календар5295–5296
Кинески календар丙戌(огн. куче)
2483 или 2423
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
2484 или 2424
Коптски календар−497 – −496
Етиопски календар−221 – −220
Еврејски календар3547–3548
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−157 – −156
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2887–2888
Холоценски календар9787
Ирански календар835 п.п. – 834 п.п.
Исламски календар861 п.х. – 860 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2120
Мингуо-календар2125 пред Р. Кина
民前2125年
Нанакшахи−1681
Селевкидски календар98/99 г.г.
Тајландски сончев календар329–330
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
−87 или −468 или −1240
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
−86 или −467 или −1239

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5295 и 5296 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4537 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3547 и 3548 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 540.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 213 година се протега во 2423 и 2424, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2483 и 2484 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 330. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 860 и 859 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...