< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

246 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 246. година пред новата ера, 246. од првиот милениум п.н.е., 46. од 3 век п.н.е. и седма од 240-тите п.н.е.

247 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар247 п.н.е.
CCXLVI п.н.е.
Ab urbe condita507
Староегипетска ераXXXIII династија, 77
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 37
Старогрчка ера133.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4504
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−839
Берберски календар704
Будистички календар298
Бурмански календар−884
Византиски календар5262–5263
Кинески календар癸丑(вод. вол)
2450 или 2390
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
2451 или 2391
Коптски календар−530 – −529
Етиопски календар−254 – −253
Еврејски календар3514–3515
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−190 – −189
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2854–2855
Холоценски календар9754
Ирански календар868 п.п. – 867 п.п.
Исламски календар895 п.х. – 894 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2087
Мингуо-календар2158 пред Р. Кина
民前2158年
Нанакшахи−1714
Селевкидски календар65/66 г.г.
Тајландски сончев календар296–297
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
−120 или −501 или −1273
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−119 или −500 или −1272

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5262 и 5263 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4504 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3514 и 3515 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 507.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 246 година се протега во 2390 и 2391, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2450 и 2451 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 297. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 894 и 893 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...