< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

257 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 257. година пред новата ера, 257. од првиот милениум п.н.е., 57. од 3 век п.н.е. и осма од 250-тите п.н.е.

258 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар258 п.н.е.
CCLVII п.н.е.
Ab urbe condita496
Староегипетска ераXXXIII династија, 66
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 26
Старогрчка ера130.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4493
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−850
Берберски календар693
Будистички календар287
Бурмански календар−895
Византиски календар5251–5252
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
2439 или 2379
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
2440 или 2380
Коптски календар−541 – −540
Етиопски календар−265 – −264
Еврејски календар3503–3504
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−201 – −200
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2843–2844
Холоценски календар9743
Ирански календар879 п.п. – 878 п.п.
Исламски календар906 п.х. – 905 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2076
Мингуо-календар2169 пред Р. Кина
民前2169年
Нанакшахи−1725
Селевкидски календар54/55 г.г.
Тајландски сончев календар285–286
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−131 или −512 или −1284
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−130 или −511 или −1283

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5251 и 5252 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4493 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3503 и 3504 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 496.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 257 година се протега во 2379 и 2380, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2439 и 2440 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 286. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 905 и 904 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...