< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

240 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 240. година пред новата ера, 240. од првиот милениум п.н.е., 40. од 3 век п.н.е. и прва од 240-тите п.н.е.

241 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар241 п.н.е.
CCXL п.н.е.
Ab urbe condita513
Староегипетска ераXXXIII династија, 83
- ФараонПтоломеј III Евергет, 6
Старогрчка ера134.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4510
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−833
Берберски календар710
Будистички календар304
Бурмански календар−878
Византиски календар5268–5269
Кинески календар己未(зем. коза)
2456 или 2396
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
2457 или 2397
Коптски календар−524 – −523
Етиопски календар−248 – −247
Еврејски календар3520–3521
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−184 – −183
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2860–2861
Холоценски календар9760
Ирански календар862 п.п. – 861 п.п.
Исламски календар889 п.х. – 887 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2093
Мингуо-календар2152 пред Р. Кина
民前2152年
Нанакшахи−1708
Селевкидски календар71/72 г.г.
Тајландски сончев календар302–303
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−114 или −495 или −1267
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−113 или −494 или −1266

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5268 и 5269 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4510 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3520 и 3521 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 513.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 240 година се протега во 2396 и 2397, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2456 и 2457 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 303. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 888 и 886 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...