< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

217 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 217. година пред новата ера, 217. од првиот милениум п.н.е., 17. од 3 век п.н.е. и осма од 210-тите п.н.е.

218 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар218 п.н.е.
CCXVII п.н.е.
Ab urbe condita536
Староегипетска ераXXXIII династија, 106
- ФараонПтоломеј IV Филопатор, 4
Старогрчка ера140.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4533
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−810
Берберски календар733
Будистички календар327
Бурмански календар−855
Византиски календар5291–5292
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2479 или 2419
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2480 или 2420
Коптски календар−501 – −500
Етиопски календар−225 – −224
Еврејски календар3543–3544
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−161 – −160
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2883–2884
Холоценски календар9783
Ирански календар839 п.п. – 838 п.п.
Исламски календар865 п.х. – 864 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2116
Мингуо-календар2129 пред Р. Кина
民前2129年
Нанакшахи−1685
Селевкидски календар94/95 г.г.
Тајландски сончев календар325–326
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−91 или −472 или −1244
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−90 или −471 или −1243

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5291 и 5292 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4533 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3543 и 3544 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 536.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 217 година се протега во 2419 и 2420, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2479 и 2480 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 326. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 864 и 863 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...