< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

17 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 17. година пред новата ера, 17. од првиот милениум п.н.е., 17. од 1 век п.н.е. и осма од 10-тите п.н.е.

18 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар18 п.н.е.
XVII п.н.е.
Ab urbe condita736
Старогрчка ера190.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4733
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−610
Берберски календар933
Будистички календар527
Бурмански календар−655
Византиски календар5491–5492
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
2679 или 2619
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
2680 или 2620
Коптски календар−301 – −300
Етиопски календар−25 – −24
Еврејски календар3743–3744
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера39–40
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3083–3084
Холоценски календар9983
Ирански календар639 п.п. – 638 п.п.
Исламски календар659 п.х. – 658 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар18 п.н.е.
XVII п.н.е.
Корејски календар2316
Мингуо-календар1929 пред Р. Кина
民前1929年
Нанакшахи−1485
Селевкидски календар294/295 г.г.
Тајландски сончев календар525–526
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
109 или −272 или −1044
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
110 или −271 или −1043

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5491 и 5492 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4733 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3743 и 3744 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 736.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 17 година се протега во 2619 и 2620, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2679 и 2680 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 526. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 658 и 657 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...