Студеница (манастир)

Манастирот Студеница е манастир на српската православна црква и се наоѓа на околу 39 километри од Кралево и е воедно еден од најголемите и најбогатите манастири на српската црква. Манастирот бил основан во 1190 година од страна на Стефан Немања. Самиот ѕид се состои од две цркви: Богородица и Свети Јоаким и Ана. И двете цркви биле изградени од бел мермер. Манастирот е познат по своите фрески кои датираат од крајот на 13 век и почетокот на 14 век. Од 1986 година, манастирот е под заштита на УНЕСКО.

Студеница
Manastir Studenica
Основни податоци
МестоКралево, Србија
Координати44°26′34.56″N 26°6′9.48″E / 44.4429333° СГШ; 26.1026333° ИГД / 44.4429333; 26.1026333
Припадностхристијанство
Осветен1190
Мреж. местоhttp://whc.unesco.org/en/list/389
Архитектонски опис
Архитектонски типманастир