Калигула (латински:Gaius Iulius Caesar Germanicus, Gaius Caesar или Caligula) е третиот римски цар. Познат е и како Гај Јулиј Цезар Германик[1].

Калигула
Роден 31 август 12
Анцио
Починал 24 јануари 41
Рим, Римско Царство, денешна Италија

Роден е во 12 година. Со Римското Царство управувал од 37 до 41 година. Октавијан Август му е прапрадедо, Тибериј прачичко, а Клавдиј чичко. Познат е по својата екстравагантност, ексцентричност и голем деспотизам. Бил познат и како „лудиот“ поради своите бескомпромисни решенија. Можеби најпознат е по тоа што се обидел својот коњ Инцитатус да го направи конзул и свештеник[2][3].

Бил убиен од страна на своето обезбедување. Наследен е од Клавдиј.

Наводи

уреди
  1. Cooley, Alison E. (2012). [[[:Предлошка:Googlebooks]] The Cambridge Manual of Latin Epigraphy] Проверете ја вредноста |url= (help). Cambridge University Press. стр. 489. ISBN 978-0-521-84026-2.
  2. Woods, David (2014). „Caligula, Incitatus, and the Consulship“. The Classical Quarterly. 64 (2): 772–777. doi:10.1017/S0009838814000470. ISSN 0009-8388. S2CID 170216093.
  3. Suetonius, The Lives of Twelve Caesars, Life of Caligula 55; Cassius Dio, Roman History LIX.14.