Трка околу Баскија 2019

59. издание на велосипедската трка
Трка околу Баскија 2019
Детали за трката
Издание59. Трка околу Баскија
НатпреварувањаСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Spanish Road Cycling Cup 2019
Етапи6
Датуми8 – 13 април
Растојание784,2 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеСумарага
ОдредиштеЕјбар
Екипи23
Возачи на почеток161
Возачи на крај96
Просечна брзина40,417 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Јон Исагире (Астана Казахстан Тим)
ВторопласиранIRL Даниел Мартин (ОАЕ Емирати)
ТретопласиранGER Емануел Бухман (Бора-Хансгрое)
БодовенGER Максимилијан Шахман (Бора-Хансгрое)
ПланинскиGBR Адам Јејтс (Мичелтон-Скот)
МладинскиSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати)
ЕкипенGER Бора-Хансгрое
◀20182021▶
Документација

Трка околу Баскија 2019 — 59. издание на велосипедската етапна Трка околу Баскија, која се одржала помеѓу 8 и 13 април како петнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од шпанскиот возач Јон Изагире.

Рута уреди

Целата рута на Трката околу Баскија 2019 била објавена на 27 февруари 2019 година.[2]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  8 апрСумарага – Сумарага
 
индивидуален хронометар
11,2  Максимилијан Шахман    Максимилијан Шахман  
2  9 апрСумарага – Гораис
 
ридеста етапа
149,5  Жилијан Алафилип    Максимилијан Шахман  
3  10 апрСаригурен – Нуестра Сењора де Естибалис
 
ридеста етапа
191,4  Максимилијан Шахман    Максимилијан Шахман  
4  11 апрВиторија – Аригоријага
 
среднопланинска етапа
164,1  Максимилијан Шахман    Максимилијан Шахман  
5  12 апрАригоријага – Арате
 
планинска етапа
149,8  Емануел Бухман    Емануел Бухман  
6  13 апрЕјбар – Ејбар
 
планинска етапа
118,2  Адам Јејтс    Јон Исагире  

Екипи уреди

Бидејќи Трката околу Баскија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Пет професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 23 екипи. Бидејќи секоја екипа имала право на седум возачи, вкупно 161 возач ја започнале првата етапа.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (5)

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое17' 10
2.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 9
3.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 10
4.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 12
5.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 16
6.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 19
7.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 22
8.   Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 24
9.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 30
10.   Хју Карти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 31
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман    Бора-Хансгрое17' 10
2.   Даниел Мартинес  ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 9
3.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 10
4.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 12
5.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 16
6.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 19
7.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 22
8.   Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 24
9.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 30
10.   Хју Карти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 31
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ3ч 29' 37
2.   Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 1
3.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 1
4.   Омар Фраиле Астана Казахстан Тим+ 1
5.   Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 1
6.   Максимилијан Шахман    Бора-Хансгрое+ 1
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1
8.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 1
9.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1
10.   Питер Сери Декојнинк-Квик Степ+ 1
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман    Бора-Хансгрое3ч 46' 44
2.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 5
3.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 10
4.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 13
5.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 23
6.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 23
7.   Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 28
8.   Дилан Тенс Бахреин Викториус+ 36
9.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 39
10.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 41
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман    Бора-Хансгрое4ч 47' 57
2.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
3.   Енрико Батаљин Катјуша-Алпесин+ 0
4.   Марк Хирши Тим ДСМ+ 0
5.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 0
6.   Јон Аберастури Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
7.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
8.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
9.   Карлос Кинтеро Манзана Постобон+ 0
10.   Грега Боле Бахреин Викториус+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман    Бора-Хансгрое8ч 34' 31
2.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 33
3.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 33
4.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 48
5.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 49
6.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 51
7.   Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 54
8.   Дилан Тенс Бахреин Викториус+ 1' 11
9.   Микел Ланда Мовистар+ 1' 16
10.   Сам Омен Тим ДСМ+ 1' 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман    Бора-Хансгрое4ч 03' 55
2.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 0
3.   Јакоб Фуглсанг Астана Казахстан Тим+ 1
4.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1
5.   Марк Хирши Тим ДСМ+ 9
6.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 9
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 9
8.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 9
9.   Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 9
10.   Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 9
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман    Бора-Хансгрое12ч 38' 16
2.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 51
3.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 52
4.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 07
5.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 08
6.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 10
7.   Јакоб Фуглсанг Астана Казахстан Тим+ 1' 24
8.   Дилан Тенс Бахреин Викториус+ 1' 30
9.   Микел Ланда Мовистар+ 1' 35
10.   Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 1' 38
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое3ч 44' 14
2.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 1' 08
3.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 08
4.   Јакоб Фуглсанг Астана Казахстан Тим+ 1' 08
5.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1' 24
6.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 24
7.   Микел Ланда Мовистар+ 1' 50
8.   Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот+ 2' 04
9.   Максимилијан Шахман    Бора-Хансгрое+ 2' 04
10.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 2' 04
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Емануел Бухман  Бора-Хансгрое16ч 23' 30
2.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 54
3.   Максимилијан Шахман   Бора-Хансгрое+ 1' 04
4.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 32
5.   Јакоб Фуглсанг Астана Казахстан Тим+ 1' 32
6.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 55
7.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 56
8.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2' 11
9.   Микел Ланда Мовистар+ 2' 25
10.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 2' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот2ч 59' 46
2.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1
3.   Јакоб Фуглсанг Астана Казахстан Тим+ 1
4.   Јон Исагире Астана Казахстан Тим+ 1
5.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 7
6.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 24
7.   Микел Ланда Мовистар+ 1' 24
8.   Хју Карти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 24
9.   Давид Годи Групама-ФДЖ+ 1' 24
10.   Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот+ 1' 24
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман уреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Јон Исагире  Астана Казахстан Тим19ч 24' 09
2.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 29
3.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 31
4.   Јакоб Фуглсанг Астана Казахстан Тим+ 36
5.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот+ 51
6.   Тадеј Погачар  ОАЕ Емирати+ 1' 36
7.   Микел Ланда Мовистар+ 2' 56
8.   Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 3' 13
9.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3' 29
10.   Максимилијан Шахман  Бора-Хансгрое+ 3' 44
Извор: ProCyclingStats


Поредок уреди

На Трка околу Баскија 2019 се доделувале четири различни маички. Генералниот пласман бил пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа. Во 2018 година биле воведени временските бонуси на првите тројца на секоја етапа, освен на хронометрите: етапниот победник добивал десет секунди, додека второ и третопласираниот добивале шест и четири секунди, соодветно.[5] Бонус секунди имало и за првите тројца возачи на средните спринтови: три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Трката околу Баскија 2018 и победникот на пласманот се сметал за победник на трката.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6
Бодови за категорија 1 10 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 2 6 4 2 1 0
Бодови за категорија 3 3 2 1 0

Дополнително, постоел бодовен пласман, на кој се доделувала зелената маичка. За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите 15 места на етапата. За победа на етапа, возачот добивал 25 бода, второто место добивало 20 бода, третото место 16 бода, четвртото 12 бода, петтото 12, шестото 10 и по еден бод помалку до еден бод за 15. место. Постоел и спринтерски пласман, обележан со сината маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите три места на средните спринтови во текот на етапите, три бода за победникот, два бода за вториот и еден бод за третиот возач.

Постоел и планински пласман, каде бодовите се добивале доколку велосипедистите стигнат на некое искачување пред останатите возачи. Секој од дваесет и трите искачувања биле категоризирани во прва, втора или трета категорија, а повеќе бодови имало на потешките и повисоко категоризирани искачувања. За искачувањата од првата категорија, првите шест возачи добивале бодови; на искачувањата од втора категорија, четворица добивале бодови; на искачувањата од трета категорија само тројца возачи добивале бодови. Водството во пласманот бил обележан од црвена маичка со бели точки.

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележана со светлосина маичка. Само возачи родени по 1 јануари 1994 година можеле да учествуваат во пласманот; најдобриот млад возач во генералниот пласман бил предводник на овој пласман.

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман на млад возач
 
1 Максимилијан Шахман Максимилијан Шахман Максимилијан Шахман Даниел Мартинес Максимилијан Шахман
2 Жилијан Алафилип Гарикојц Браво
3 Максимилијан Шахман
4 Максимилијан Шахман
5 Емануел Бухман Емануел Бухман Алесандро Де Марки
6 Адам Јејтс Јон Изагире Адам Јејтс Тадеј Погачар
На крај Јон Изагире Максимилијан Шахман Адам Јејтс Тадеј Погачар

Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „Official route of the Itzulia 2019“. Трка околу Баскија. Organizaciones Ciclistas Euskadi. 27 февруари 2019. Архивирано од изворникот на 2019-04-08. Посетено на 8 април 2019.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „The 23 teams participating in the Itzulia“. Трка околу Баскија. Organizaciones Ciclistas Euskadi. 8 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-10. Посетено на 8 април 2019.
  5. „The bonuses in the Itzulia“. Трка околу Баскија. Organizaciones Ciclistas Euskadi. 18 март 2018. Посетено на 2 април 2018.[мртва врска]

Надворешни врски уреди