Рубен Фернандес (велосипедист)

шпански велосипедист

Рубен Фернандес Андухар (шпански: Rubén Fernández Andújar; р. 1 март 1991 во Мурсија) — шпански професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Рубен Фернандес
Фернандес на Тур де л’Авенир 2013
Лични податоци
Цело имеРубен Фернандес Андухар
Роден1 март 1991(1991-03-01)(33 г.)
Мурсија,  Шпанија
Висина1,77 м
Маса60 кх
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2011-2012 Каха Рурал Аматер
Професионални клубови
2013-2014
2015-
Каха Рурал-Сегурос РГА
Мовистар Тим
Значајни победи
Етапни трки
Тур де л’Авенир (2013)
Последна промена
30 април 2019

Во август 2014 година, Мовистар Тим најавил дека Фернандес потпишал со нив двегодишен договор.[2]

Достигнувања

уреди
2011
1. Првенство во Мурсија - хронометар под 23 години
2012
1. Сиркуито Гвадијана
2013
1.   Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 4
2015
5. Краен пласман Тур Даун Андер
6. Краен пласман Трка околу Британија
2016
6. Краен пласман Тур Даун Андер
6. Краен пласман Трка околу Полска
6. Краен пласман Вуелта а Бургос
2017
7. ГП Мигел Индураин
2018
5. Краен пласман Вуелта а Астурија
7. Краен пласман Трка околу Гуангси

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2015 2016 2017 2018
  Џиро 62 85
  Тур
  Вуелта 33 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Movistar Team launches 2019 season with highest hopes“. Telefónica. Telefónica, S.A. 18 декември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. „Рубен Фернандес потпиша за Мувистар“. Архивирано од изворникот на 2014-08-26. Посетено на 8 септември 2014.

Надворешни врски

уреди