Карлос Кинтеро (велосипедист)

велосипедист

Карлос Хулијан Кинтеро Норена (шпански: Carlos Julián Quintero Norena; р. 5 март 1986) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Колумбија.[1]

Карлос Кинтеро
Кинтеро во 2013 година
Лични податоци
Цело имеКарлос Хулијан Кинтеро Норена
Роден5 март 1986 (1986-03-05) (36 г.)
Вилјамарија, Колумбија
Висина1,78 м
Маса63 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКолумбија
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2011

2012-
Колумбија ес Пасион-Кафе де Колумбија
Колумбија-Колдепортес
Последна промена
28 март 2015

ДостигнувањаУреди

2013
7. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
2014
10. Краен пласман Тур де Лангкави
2015
1.   Планински пласман Тирено-Адријатико

НаводиУреди

  1. „Колумбија (COL) - КОЛ“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 9 јуни 2014.

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Возачи во Колумбија