Александар Жење

француски велосипедист

Александар Жење (француски: Alexandre Geniez; р. 16 април 1988) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.

Александар Жење
Жење на Гран при де Денен 2016
Лични податоци
Цело имеАлександар Жење
Роден16 април 1988 (1988-04-16) (34 г.)
Родез,  Франција
Висина1,83 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р Ситроен Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2008
2009
ГСК Блањак
Вело-Клуб Ла Пом Марсеј
Професионални клубови
2010–2012
2013–2016
2017-
Скил-Шимано
ФДЖ
Аг2р-Ла Мондијал
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
3 поединечни етапи (2013, 2016, 2018)

Еднодневни трки и класици

Тре Вали Варезине (2017)
Последна промена
21 декември 2018

КариераУреди

Еден од неговите престижни подвизи е освојувањето на белата маичка во пласманот за млад возач на Трката околу Луксембург 2011.

Жене го напуштил Аргос-Шимано на крајот на сезоната 2012 и му се приклучил на ФДЖ за сезоната 2013.[1]

Во април 2015 година, Жене ја освоил трката Тро-Бро Леон, трка возена на асфалт и песок, претекнувајќи ги другите четворица членови на бегството за победа.[2]

ДостигнувањаУреди

2009
1. Краен пласман Ронде де л’Изар
2. Краен пласман Тур де Жиронда
7. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2010
2. Рут ду Суд
6. Ле Букл ди Сид Ардеш
7. Краен пласман Трка околу Луксембург
2011
1. Етапа 4 Трка околу Австрија
2. Краен пласман Трка околу Луксембург
1.   Пласман за млад возач
4. Краен пласман Критериум Интернасионал
5. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
6. Краен пласман Вуелта а Мурсија
2012
8. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
9. Краен пласман Трка околу Полска
2013
1. Етапа 15 Вуелта а Еспања
9. Краен пласман Средоземна трка
2014
4. Краен пласман Волта ао Алгарве
2015
1.   Краен пласман Тур де л’Ен
1. Етапа 3
1. Тро-Бро Леон
4. Тур ди Финистер
9. Краен пласман Џиро д’Италија
9. Тур ди Дуа
Тур де Франс
  Награда за борбеност на етапа 20
2016
1. Етапа 3 Вуелта а Еспања
6. Краен пласман Тур де л’Ен
1. Етапа 4
7. Краен пласман Ла Медитеранен
1. Етапа 1 (ТТТ)
2017
1. Тре Вали Варезине
3. Краен пласман Тур де л’Ен
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 4
3. Краен пласман Тур Ла Прованс
1. Етапа 2
  Награда за борбеност на етапа 3 на Вуелта а Еспања
2018
1.   Краен пласман Тур Ла Прованс
1. Пролог
1. Гран при д’Увертир Ла Марсејез
1. Етапа 12 Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 13 9 СО СО 11
  Тур 44 112
  Вуелта 159 90 47 108 СО 90

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „Жене во ФДЖ“. Cycling News. Future Publishing Limited. 24 август 2012. Посетено на 6 октомври 2012.
  2. Џеф Кене (19 април 2015). „Жене победи на Тро-Бро Леон при прв обид“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 19 април 2015.

Надворешни врскиУреди