Трка околу Баскија

Трка околу Баскија (шпански: Vuelta Ciclista al País Vasco, баскиски: Euskal Herriko txirrindulari itzulia) — годишна велосипедска етапна трка, која се одржува во април во Баскија, Шпанија.

Трка околу Баскија
Tour of the Basque Country logo.png
За трката
Датумпочеток на април
РегионБаскија
Месно име
  • Vuelta al País Vasco (шпански)
  • Euskal Herriko itzulia (баскиски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕтапна трка
Историја
Прво издание1924 (1924)
Изданија59 (до 2019)
Прв победник Франсис Пелисие (ФРА)
Најмногу победи (4 победи)
Неодамнешен победник Јон Изагире (ШПА)

ИсторијаУреди

Првата трка била одржана во 1924 година, но помеѓу 1935 и 1969 трката не се одржувала. Меѓутоа помеѓу 1939 и 1969 година биле организирани слични трки. Трката е спомната и опишана во романот „Сонцето повторно изгрева“ (1926) на Ернест Хемингвеј. Таа била една од 24. трки, кои го сочинувале календарот на Светскиот ранкинг.

Првиот победник бил Франсис Пелисје од Франција. Првиот победник на современата Трка околу Баскија (1969) бил Жак Анкетил. Најуспешен возач на Трката околу Баскија бил Хосе Антонио Гонзалез Линарес, кој ја освоил трката четирипати во 1972, 1975, 1977 и 1978. Најнеодамнешен победник (2014 година) е Алберто Контадор од Шпанија, негова трета победа на трката.

Бидејќи оваа трка се одржува во планинска област, тешко е да се најде некоја рамна етапа и затоа вкупните победници најчесто се специјалисти за планини. Повеќето искачувања на Трката околу Баскија не се високи, но често се прилично стрмни.

ПобеднициУреди

Возач Тим
1924   Пелисје, ФрансисФрансис Пелисје (ФРА)
1925   Вердајк, ОгистОгист Вердајк (БЕЛ)
1926   Франц, НиколасНиколас Франц (ЛУК)
1927   Фонтан, ВикторВиктор Фонтан (ФРА)
1928   де Веле, МорисМорис де Веле (БЕЛ)
1929   де Веле, МорисМорис де Веле (БЕЛ)
1930   Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо (ШПА)
1931-
1934
Немало трка
1935   Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА)
1936-
1968
Немало трка
1969   Анкетил, ЖакЖак Анкетил (ФРА)
1970   Сантамарина, Луис ПедроЛуис Педро Сантамарина (ШПА)
1971   Окања, ЛуисЛуис Окања (ШПА)
1972   Гонзалез, Хосе АнтониоХосе Антонио Гонзалез (ШПА)
1973   Окања, ЛуисЛуис Окања (ШПА)
1974   Ласа, Мигел-МаријаМигел-Марија Ласа (ШПА)
1975   Гонзалез, Хосе АнтониоХосе Антонио Гонзалез (ШПА)
1976   Барончели, ЏанбатистаЏанбатиста Барончели (ИТА)
1977   Гонзалез, Хосе АнтониоХосе Антонио Гонзалез (ШПА)
1978   Гонзалез, Хосе АнтониоХосе Антонио Гонзалез (ШПА)
1979   Батаљин, ЏованиЏовани Батаљин (ИТА)
1980   Фернандез, АлбертоАлберто Фернандез (ШПА)
1981   Контини, СилваноСилвано Контини (ИТА)
1982   Лагуја, Хосе ЛуисХосе Луис Лагуја (ШПА)
1983   Гороспе, ХулијанХулијан Гороспе (ШПА)
1984   Кели, ШонШон Кели (ИРС)
1985   Руиз-Кабестани, ПелоПело Руиз-Кабестани (ШПА)
1986   Кели, ШонШон Кели (ИРС)
1987   Кели, ШонШон Кели (ИРС)
1988   Брукинк, ЕрикЕрик Брукинк (ХОЛ)
1989   Роуш, СтивенСтивен Роуш (ИРС)
1990   Гороспе, ХулијанХулијан Гороспе (ШПА)
1991   Чијапучи, КлаудиоКлаудио Чијапучи (ИТА)
1992   Ромингер, ТониТони Ромингер (ШВА)
1993   Ромингер, ТониТони Ромингер (ШВА)
1994   Ромингер, ТониТони Ромингер (ШВА) Мапеи-КЛАС
1995   Циле, АлексАлекс Циле (ШВА) ONCE
1996   Казагранде, ФранческоФранческо Казагранде (ИТА) Саеко-АС Јувенес Сан Марино
1997   Циле, АлексАлекс Циле (ШВА) ONCE
1998   Куеста, ИњигоИњиго Куеста (ШПА) ONCE
1999   Жалабер, ЛоренЛорен Жалабер (ФРА) ONCE
2000   Кледен, АндреасАндреас Кледен (ГЕР) Тим Телеком
2001   Румшас, РаимондасРаимондас Румшас (ЛИТ) Фаса Бортоло
2002   Оса, АиторАитор Оса (ШПА) иБанесто.com
2003   Мајо, ИбанИбан Мајо (ШПА) Еускалтел-Еускади
2004   Мењшов, ДенисДенис Мењшов (РУС) Илес Балеарс-Банесто
2005   ди Лука, ДанилоДанило ди Лука (ИТА) Ликвигас-Бјанки
2006   Гомез Мархантел, Хосе АнхелХосе Анхел Гомез Мархантел (ШПА) Соние Дувал-Продир
2007   Кобо, Хуан ХосеХуан Хосе Кобо (ШПА) Соние Дувал-Продир
2008   Контадор, АлбертоАлберто Контадор (ШПА) Астана
2009   Контадор, АлбертоАлберто Контадор (ШПА) Астана
2010   Хорнер, КрисКрис Хорнер (САД) Тим РадиоШек
2011   Кледен, АндреасАндреас Кледен (ГЕР) Тим РадиоШек
2012   Санчес, СамуелСамуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади
2013   Кинтана, НаироНаиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим
2014   Контадор, АлбертоАлберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо
2015   Родригес, ХоакимХоаким Родригес (ШПА) Катјуша
2016   Контадор, АлбертоАлберто Контадор (ШПА) Тинкоф
2017   Валверде, АлехандроАлехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим
2018   Роглич, ПриможПримож Роглич (СЛО) Лото НЛ-Џамбо
2019   Изагире, ЈонЈон Изагире (ШПА) Астана

Надворешни врскиУреди