Трка околу Баскија 2018

58. издание на велосипедската трка околу Баскија
Трка околу Баскија 2018
Детали за трката
Издание58. Трка околу Баскија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи6
Датуми2 – 7 април
Растојание819,9 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеСарауц
ОдредиштеЕјбар
Екипи22
Возачи на почеток153
Возачи на крај99
Просечна брзина39,236 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма)
ВторопласиранESP Микел Ланда (Мовистар)
ТретопласиранESP Јон Исагире (Бахреин Викториус)
БодовенSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма)
ПланинскиESP Карлос Верона (Тим Џејко АИУла)
МладинскиESP Енрик Мас (Судал Квик-Степ)
ЕкипенESP Мовистар
◀20172019▶
Документација

Трка околу Баскија 2018 — 58. издание на велосипедската етапна Трка околу Баскија, која се одржала помеѓу 2 и 7 април како четиринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од словенечки возач првпат, откако Примож Роглич (Лото НЛ-Џамбо) бил најпостојан возач на трката. Покрај победата на поединечниот хронометар,[3] Роглич завршил втор на три други етапи, зацементирајќи ја зелената маичка за бодовниот пласман, заедно со чапела и жолтата маичка за генералниот пласман; Роглич ја освоил трката со над една минута пред најблискиот соперник, возачот на Мовистар Тим, Микел Ланда.[4] Ланда и третопласираниот Јон Изагире (Бахреин-Мерида), се поместиле на подиумот на претпоследната етапа на трката, откако биле дел од шестчлено бегство.

Другите пласмани на трката биле освоени од Шпанци, Карлос Верона (планинскиот, за Мичелтон-Скот),[5] и Енрик Мас (млад возач, за Квик-Степ Флорс по победата на завршната етапа од бегство),[6] додека Мовистар Тим го освоил екипниот пласман, бидејќи Наиро Кинтана исто така завршил помеѓу најдобрите пет.[7]

Рута

уреди

Целосната рута на Трката околу Баскија 2018 била објавена на 2 март 2018 година.[8] За првпат во 40 години, трката ќе заврши со друмска етапа, а не со поединечен хронометар. На 28 март било објавено дека втората етапа - првично закажана на растојание од 152,7 километри - ќе биде продолжена на 166,7 километри.[9]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  2 апрСарауц – Сарауц
 
среднопланинска етапа
162,1  Жилијан Алафилип    Жилијан Алафилип  
2  3 апрСарауц – Bermeo
 
среднопланинска етапа
166,7  Жилијан Алафилип    Жилијан Алафилип  
3  4 апрBermeo – Валдеговија
 
ридеста етапа
184,8  Џеј Мекарти    Жилијан Алафилип  
4  5 апрLodosa – Lodosa
 
индивидуален хронометар
19,4  Примож Роглич    Примож Роглич  
5  6 апрВиторија – Ејбар
 
планинска етапа
164,7  Омар Фраиле    Примож Роглич  
6  7 апрЕјбар – Арате
 
планинска етапа
122,2  Енрик Мас    Примож Роглич  

Екипи

уреди

Бидејќи Трката околу Баскија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[10] Четири професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.[11] Бидејќи секоја екипа имала право на седум возачи (помалку за еден во споредба со 2017 година), вкупно 154 возачи ја започнале првата етапа.[12]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (4)

Етапи

уреди

Етапа 1

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Жилијан Алафилип Судал Квик-Степ4ч 17' 46
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 0
3.   Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 23
4.   Енрик Мас Судал Квик-Степ+ 23
5.   Горка Исагире Бахреин Викториус+ 23
6.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 23
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 23
8.   Јеле Ванендерт Лото-Судал+ 23
9.   Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 23
10.   Наиро Кинтана Мовистар+ 23
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Жилијан Алафилип   Судал Квик-Степ4ч 17' 36
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 4
3.   Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 29
4.   Енрик Мас  Судал Квик-Степ+ 33
5.   Горка Исагире Бахреин Викториус+ 33
6.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 33
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 33
8.   Јеле Ванендерт Лото-Судал+ 33
9.   Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 33
10.   Наиро Кинтана Мовистар+ 33


Етапа 2

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Жилијан Алафилип   Судал Квик-Степ4ч 11' 47
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 0
3.   Горка Исагире Бахреин Викториус+ 0
4.   Микел Ланда Мовистар+ 0
5.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 15
6.   Едуард Прадес Еускади Баскија-Муријас+ 15
7.   Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 15
8.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 15
9.   Енрик Мас  Судал Квик-Степ+ 15
10.   Јон Исагире Бахреин Викториус+ 15
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Жилијан Алафилип   Судал Квик-Степ8ч 29' 13
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 8
3.   Горка Исагире Бахреин Викториус+ 39
4.   Микел Ланда Мовистар+ 43
5.   Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 54
6.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 58
7.   Енрик Мас  Судал Квик-Степ+ 58
8.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 58
9.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 58
10.   Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 58


Етапа 3

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое4ч 49' 39
2.   Александар Рјабушенко ОАЕ Емирати+ 0
3.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 0
4.   Михаел Албасини Тим Џејко АИУла+ 0
5.   Енрике Санс Еускади Баскија-Муријас+ 0
6.   Жилијан Алафилип   Судал Квик-Степ+ 0
7.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 0
8.   Хесус Ескера Бургос-БХ+ 0
9.   Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 0
10.   Енрико Батаљин Џамбо-Висма+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Жилијан Алафилип   Судал Квик-Степ13ч 18' 52
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 8
3.   Горка Исагире Бахреин Викториус+ 39
4.   Микел Ланда Мовистар+ 43
5.   Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 54
6.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 58
7.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 58
8.   Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 58
9.   Енрик Мас  Судал Квик-Степ+ 58
10.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 58


Етапа 4

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич Џамбо-Висма22' 26
2.   Патрик Бевин ССС Team+ 9
3.   Васил Кириенка Инеос Гренадиерс+ 11
4.   Џонатан Кастровјехо Инеос Гренадиерс+ 14
5.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 20
6.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 36
7.   Давид де ла Крус Инеос Гренадиерс+ 37
8.   Жилијан Алафилип   Судал Квик-Степ+ 42
9.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 43
10.   Дамијано Карузо ССС Team+ 43
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма13ч 41' 26
2.   Жилијан Алафилип  Судал Квик-Степ+ 34
3.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 33
4.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 36
5.   Горка Исагире Бахреин Викториус+ 1' 42
6.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 48
7.   Микел Ланда Мовистар+ 1' 51
8.   Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 1' 57
9.   Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 08
10.   Јон Исагире Бахреин Викториус+ 2' 11


Етапа 5

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Омар Фраиле Астана Казахстан Тим3ч 53' 59
2.   Примож Роглич  Џамбо-Висма+ 0
3.   Јон Исагире Бахреин Викториус+ 0
4.   Карлос Верона Тим Џејко АИУла+ 0
5.   Хосе Ерада Кофидис+ 0
6.   Микел Ланда Мовистар+ 0
7.   Марк Падун Бахреин Викториус+ 15
8.   Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 1' 27
9.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 27
10.   Џеј Хиндли Тим ДСМ+ 1' 27
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич   Џамбо-Висма17ч 35' 19
2.   Микел Ланда Мовистар+ 1' 57
3.   Јон Исагире Бахреин Викториус+ 2' 13
4.   Жилијан Алафилип Судал Квик-Степ+ 2' 55
5.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 3' 06
6.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3' 21
7.   Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 3' 30
8.   Наиро Кинтана Мовистар+ 3' 41
9.   Давид де ла Крус Инеос Гренадиерс+ 3' 49
10.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 3' 57


Етапа 6

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Енрик Мас Судал Квик-Степ3ч 17' 34
2.   Микел Ланда Мовистар+ 12
3.   Јон Исагире Бахреин Викториус+ 27
4.   Дилан Тенс ССС Team+ 27
5.   Наиро Кинтана Мовистар+ 30
6.   Томас де Гент Лото-Судал+ 45
7.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 47
8.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 54
9.   Примож Роглич   Џамбо-Висма+ 54
10.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 54

Завршен пласман

уреди
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич   Џамбо-Висма20ч 53' 47
2.   Микел Ланда Мовистар+ 1' 09
3.   Јон Исагире Бахреин Викториус+ 1' 42
4.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3' 14
5.   Наиро Кинтана Мовистар+ 3' 17
6.   Енрик Мас  Судал Квик-Степ+ 3' 29
7.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 3' 50
8.   Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 4' 14
9.   Давид де ла Крус Инеос Гренадиерс+ 4' 15
10.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 5' 30
Извор: ProCyclingStats


Поредок

уреди

На Трка околу Баскија 2018 се доделувале четири различни маички.[13] Генералниот пласман бил пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа. Во 2018 година биле воведени временските бонуси на првите тројца на секоја етапа, освен на хронометрите: етапниот победник добивал десет секунди, додека второ и третопласираниот добивале шест и четири секунди, соодветно.[14] Бонус секунди имало и за првите тројца возачи на средните спринтови: три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка.[15] Овој пласман се сметал за најважен на Трката околу Баскија 2018 и победникот на пласманот се сметал за победник на трката.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6
Бодови за категорија 1 10 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 2 6 4 2 1 0
Бодови за категорија 3 3 2 1 0

Дополнително, постоел бодовен пласман, на кој се доделувала зелената маичка[15], промена од бела на изданието во 2017 година. За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите 15 места на етапата. За победа на етапа, возачот добивал 25 бода, второто место добивало 20 бода, третото место 16 бода, четвртото 12 бода, петтото 12, шестото 10 и по еден бод помалку до еден бод за 15. место. Постоел и спринтерски пласман, обележан со сината маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите три места на средните спринтови во текот на етапите, три бода за победникот, два бода за вториот и еден бод за третиот возач.[16]

Постоел и планински пласман, каде бодовите се добивале доколку велосипедистите стигнат на некое искачување пред останатите возачи. Секој од дваесет и трите искачувања биле категоризирани во прва, втора или трета категорија, а повеќе бодови имало на потешките и повисоко категоризирани искачувања. За искачувањата од првата категорија, првите шест возачи добивале бодови; на искачувањата од втора категорија, четворица добивале бодови; на искачувањата од трета категорија само тројца возачи добивале бодови.[16] Водството во пласманот бил обележан од црвена маичка со бели точки.[15]

Наместо спринтерски пласман, како во 2017 година, четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележана со светлосина маичка.[15] Само возачи родени по 1 јануари 1993 година можеле да учествуваат во пласманот; најдобриот млад возач во генералниот пласман бил предводник на овој пласман.[16] Постоел и екипен пласман во кој времињата на тројцата најдобри велосипедисти од секоја екипа биле собирани заедно; водечката екипа на крајот на трката била екипата со најниско вкупно време.[16]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман на млад возач
 
Екипен пласман
1 Жилијан Алафилип Жилијан Алафилип Жилијан Алафилип Јонатан Ластра Енрик Мас Квик-Степ Флорс
2 Жилијан Алафилип Марк Падун
3 Џеј Мекарти Томас де Гент
4 Примож Роглич Примож Роглич
5 Омар Фраиле Примож Роглич Марк Падун Џек Хејг Бахреин-Мерида
6 Енрик Мас Карлос Верона Енрик Мас Мовистар Тим
На крај Примож Роглич Примож Роглич Карлос Верона Енрик Мас Мовистар Тим

Наводи

уреди
 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Архивирано од изворникот на 2017-09-25. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „Roglic in pole position for overall Pais Vasco victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 6 април 2018. Посетено на 7 април 2018.
 4. „País Vasco, stage 6: Roglic claims GC despite early crash, Mas wins stage“. VeloNews. Competitor Group. 7 април 2018. Посетено на 7 април 2018.
 5. „Verona wins the polka-dot jersey after spending another day in the breakaway at Vuelta al Pais Vasco“. Мичелтон-Скот. GreenEDGE Cycling. 7 април 2018. Архивирано од изворникот на 2018-04-08. Посетено на 7 април 2018.
 6. „Vuelta al Pais Vasco: Brilliant Mas conquers the mythical Arrate“. Квик-Степ Флорс. Decolef Lux. 7 април 2018. Архивирано од изворникот на 2018-04-28. Посетено на 7 април 2018.
 7. Нетертон, Александер (7 април 2018). „Primoz Roglic holds off Landa for Tour of Basque Country triumph“. Eurosport. Discovery Inc. Посетено на 7 април 2018.
 8. „Official route of the Itzulia 2018“. Трка околу Баскија. Organizaciones Ciclistas Euskadi. 2 март 2018. Посетено на 2 април 2018.[мртва врска]
 9. „Changes in the 2nd stage“. Трка околу Баскија. Organizaciones Ciclistas Euskadi. 28 март 2018. Посетено на 2 април 2018.[мртва врска]
 10. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 11. Libro de ruta 2018, стр. 19.
 12. „The 22 teams participating in the Itzulia“. Трка околу Баскија. Organizaciones Ciclistas Euskadi. 15 март 2018. Посетено на 2 април 2018.[мртва врска]
 13. „Prizes of the Itzulia 2018“. Трка околу Баскија. Organizaciones Ciclistas Euskadi. 16 март 2018. Посетено на 2 април 2018.[мртва врска]
 14. „The bonuses in the Itzulia“. Трка околу Баскија. Organizaciones Ciclistas Euskadi. 18 март 2018. Посетено на 2 април 2018.[мртва врска]
 15. 15,0 15,1 15,2 15,3 Libro de ruta 2018, стр. 9.
 16. 16,0 16,1 16,2 16,3 Libro de ruta 2018, стр. 95–99.

Извори

уреди

Надворешни врски

уреди