Сам Омен

холандски велосипедист

Сам Омен (холандски: Sam Oomen; р. 15 август 1995) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим ДСМ-Фирмених.[1]

Сам Омен
Омен на ГП Џеф Схеренс 2014
Лични податоци
Цело имеСам Омен
Роден15 август 1995(1995-08-15)(28 г.)
Тилбург,  Холандија
Податоци за клубот
Мом. клубТим ДСМ-Фирмених
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2014–2015
2016-
Рабобанк Дивилопмент Тим
Џајант-Алпецин
Последна промена
18 април 2019

Кариера уреди

Возел на Светското друмско првенство во дисциплината под 23 години. Во октомври 2015 година било објавено дека ќе им се приклучи на Џајант-Алпецин од 2016 година на тригодишен договор.[2]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[3]

2018 уреди

Ја започнал сезоната со настап на Тур Даун Андер, каде завршил на 15. место и бил 24 секунди зад победникот. Омен го предводел Санвеб на Волта ао Алгарве.[4] Во мај 2018 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018,[5] на која завршил на деветтото место, додека возел како поддршка за Том Димулен.[6]

Достигнувања уреди

2012
1.   Краен пласман Гран при Рибиланд
2013
1.   Национално јуниорско друмско првенство
2. Краен пласман Трка околу Велс за јуниори
5. Ле Трофе Сентр Морбијан
10. Краен пласман Гран при Рибиланд
2014
3. Париз-Тур за млади
8. Краен пласман Трка на Фјордовите
2015
1.   Краен пласман Трка Рона-Алпи
1. Етапа 1
1. Париз-Тур за млади
2. Краен пласман Тур де По де Савоја Монблан
1.   Планински пласман
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 2
1. Етапа 4
2. Краен пласман Трка Алзас
1.   Пласман за млад возач
3. Флеш Арден
4. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
4. Краен пласман Тур де л’Авенир
8. Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години
2016
1.   Краен пласман Тур де л’Ен
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
3. Краен пласман Критериум Интернационал
10. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
2017
1.   Светско првенство во екипен хронометар
6. Тре Вали Варезине
7. Краен пласман Трка околу Полска
9. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2018
1.   Пласман за млад возач Волта ао Алгарве
2.   Светско првенство во екипен хронометар
7. Краен пласман Тур де Свис
9. Краен пласман Џиро д’Италија
9. Краен пласман Трка околу Полска
2019
5. Краен пласман Волта ао Алгарве
9. Краен пласман Тирено-Адријатико
1.   Пласман за млад возач

Наводи уреди

  1. „Sam Oomen“. ProCyclingStats. Посетено на 28 септември 2014.
  2. „Transfer news: Changes at LottoNL-Jumbo“. cyclingnews.com. 2 октомври 2015. Посетено на 2 октомври 2015.
  3. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.
  4. „Volta ao Algarve: Sunweb opt for youth to start 2018 European season“. Посетено на 19 февруари 2018.
  5. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.
  6. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име cn28052018.

Надворешни врски уреди