Тим Манзана Постобон

колумбиска велосипедска екипа

Тим Манзана Постобон (шпански: Team Manzana Postobón; кратенка според UCI: MZN) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Колумбија во 2006 година, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.

Инфомации за тимот
UCI кодMZN
Основан2006 (2006)
СтатусНационална (2006)
Континентална (2007–2014)
Национална (2015)
Континентална (2016)
Професионална континентална (2017– )
ВелосипедиЏос
Клучни кадри
Спортски директорЛуис Фернандо Салдаријага
Историја на тимското име
2006
2007
2008–2009

2010

2011–2012

2012–2014
2015–
Колумбија ес Пасион
Колумбија ес Пасион Тим
Колумбија ес Пасион Колдепортес
Кафе де Колумбија-Колумбија ес Пасион
Колумбија ес Пасион-Кафе де Колумбија
4-72 Колумбија
Тим Манзана Постобон

Екипата била основана во 2006 година, станувајќи континентална во 2007 година. Станала професионална континентална екипа во 2011 година како Колумбија ес Пасион-Кафе де Колумбија, меѓутоа со основањето на европската екипа Колумбија-Колдепортес, екипата се вратила на континентално ниво.

Во 2016 година, екипата конечно станала професионална континентална екипа за сезоната 2017, прва колумбиска екипа на тоа ниво од Тим Колумбија во 2015 година.[1]

Состав на екипата уреди

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2018 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Ернан Агире 13 декември 1995
  Хуан Хосе Амадор 20 април 1998
  Ернандо Бохоркез 22 јуни 1992Boyacá Raza de Campeones (2015)
  Јетсе Бол  (1 јан–31 јул)8 септември 1989Delta Cycling Rotterdam (2016)
  Фабио Дуарте 11 јуни 1986EPM (2017)
  Хохан Гарсија 10 јануари 1998
  Серхио Игита 1 август 1997
  Хуан Себастијан Молано 4 ноември 1994Колумбија (2015)
  Фернандо Орхуела 4 ноември 1991
  Хуан Фелипе Озорио 30 јануари 1995
  Вилмар Паредес 27 април 1996
  Хордан Пара 19 април 1994EPM (2017)
  Алдемар Рејес 22 април 1995GW-Shimano (2014)
  Јесид Сиера 16 август 1994
  Бернардо Суаза 28 ноември 1992
  Рикардо Вилела 18 декември 1987Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Хуан Пабло Вилјегас 15 октомври 1987SmartStop (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Ернан Агире 

2017 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Ернан Агире 13 декември 1995
  Хуан Хосе Амадор 20 април 1998
  Ернандо Бохоркез 22 јуни 1992Boyacá Raza de Campeones (2015)
  Јетсе Бол 8 септември 1989Delta Cycling Rotterdam (2016)
  Хохан Гарсија 10 јануари 1998
  Серхио Игита 1 август 1997
  Хуан Себастијан Молано 4 ноември 1994Колумбија (2015)
  Фернандо Орхуела 4 ноември 1991
  Хуан Фелипе Озорио 30 јануари 1995
  Вилмар Паредес 27 април 1996
  Антонио Пједра 10 октомври 1985Сул Бразил (2016)
  Алдемар Рејес 22 април 1995GW-Shimano (2014)
  Јесид Сиера 16 август 1994
  Бернардо Суаза 28 ноември 1992
  Рикардо Вилела 18 декември 1987Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Хуан Пабло Вилјегас 15 октомври 1987SmartStop (2015)
  Луис Карлос Кја  (1 авг–31 дек, стажант)18 февруари 1997
  Евер Ривера  (1 авг–31 дек, стажант)27 декември 1991
  Кристијан Руиз  (1 авг–31 дек, стажант)17 мај 1997
Извор: UCI

Фуснота: Ернан Агире 

Наводи уреди

Надворешни врски уреди