Јонатан Ластра

шпански велосипедист

Јонатан Ластра Мартинес (шпански: Jonathan Lastra Martínez; р. 3 јуни 1993 во Билбао) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Каха Рурал-Сегурос РГА.[1]

Јонатан Ластра
Лични податоци
Цело имеЈонатан Ластра Мартинес
Роден3 јуни 1993 (1993-06-03) (28 г.)
Билбао,  Шпанија
Податоци за клубот
Мом. клубКаха Рурал-Сегурос РГА
Дисциплинадрумски и велокрос велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2005–2013
2014–2015
Мендиз Менди Талдеа
Каха Рурал Аматер
Професионални клубови
2016– Каха Рурал-Сегурос РГА
Последна промена
2 јули 2018

ДостигнувањаУреди

ВелокросУреди

2012-2013
1.   Национално велокрос првенство под 23 години
2013-2014
1.   Национално велокрос првенство под 23 години

друмскиУреди

2013
1. Баскиско друмско првенство под 23 години
2016
10. Копа Уго Агостони
2018
9. Краен пласман Трка околу Хрватска
10. Гран При де Плимелек-Морбијан

НаводиУреди

  1. „Jonathan Lastra“. ProCyclingStats. Посетено на 3 февруари 2016.

Надворешни врскиУреди