Класика де Сан Себастијан 2019

39. издание на велосипедската трка
Класика де Сан Себастијан 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание39. Класика де Сан Себастијан
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2019 1.UWT
Датум3 август 2019
Растојание227,3 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеСан Себастијан
ОдредиштеСан Себастијан
Екипи22
Возачи на почеток152
Возачи на крај81
Просечна брзина39,593 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ремко Евенепул (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Грег ван Авермет (ССС) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранSUI Марк Хирши (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Класика де Сан Себастијан 2019 — 39. издание на велосипедската еднодневна трка Класика де Сан Себастијан, која се одржала на 3 август како дваесет и осми настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од страна на 19-годишниот Ремко Евенепул.[2]

ЕкипиУреди

Бидејќи Класика де Сан Себастијан е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Четири професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.[4]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   Декојнинк-Квик Степ
 2.   АГ2Р Ла Мондијал
 3.   Астана
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   ССС Тим
 6.   ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 7.   Групама-ФДЖ
 8.   Инеос
 9.   Лото-Судал
 10.   Мовистар
 11.   Мичелтон-Скот
 12.   Санвеб
 13.   Бахреин-Мерида
 14.   Дименжн Дата
 15.   Трек-Сегафредо
 16.   Џамбо-Висма
 17.   Катјуша-Алпесин
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (4)
 1.   Бургос-БХ
 2.   Каха Рурал-Сегурос РГА
 3.   Кофидис
 4.   Еускади Баскија-Муријас

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[5]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ремко Евенепул Декојнинк-Квик Степ5ч 44' 27
2.   Грег ван Авермет ССС+ 38
3.   Марк Хирши Санвеб+ 38
4.   Горка Исагире Астана+ 38
5.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 38
6.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 38
7.   Јеле Ванендерт Лото-Судал+ 38
8.   Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 38
9.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 38
10.   Алехандро Валверде Мовистар+ 38
Извор: ProCyclingStats


Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. Malach, Pat (3 август 2018). „Evenepoel wins Clasica San Sebastian“. Cycling News. Посетено на 3 август 2019.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „2019 Clasica Ciclista San Sebastian (1.UWT)“. Pro Cycling Stats. Посетено на 1 август 2019.
 5. „Класика де Сан Себастијан 2019“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди