Класика де Сан Себастијан 2018

38. издание на велосипедската трка Класика де Сан Себастијан
Класика де Сан Себастијан 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание38. Класика де Сан Себастијан
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум4 август 2018
Растојание229 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеСан Себастијан
ОдредиштеСан Себастијан
Екипи22
Возачи на почеток153
Возачи на крај82
Просечна брзина37,773 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникFRA Жилијан Алафилип (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранNED Бауке Молема (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Антони Ру (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Класика де Сан Себастијан 2018 — 38. издание на велосипедската еднодневна трка Класика де Сан Себастијан, која се одржала на 4 август како дваесет и седми настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Била освоена од страна на Жилијан Алафилип во спринтерска завршница пред Бауке Молема.

ЕкипиУреди

Бидејќи Класика де Сан Себастијан е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Четири професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи. Вкупно настапиле 154 возачи.[4][5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Скај
 2.   АГ2Р Ла Мондијал
 3.   Астана
 4.   Бахреин-Мерида
 5.   БМЦ Рејсинг
 6.   Бора-Хансгрое
 7.   Групама-ФДЖ
 8.   Лото-Судал
 9.   Мичелтон-Скот
 10.   Мовистар
 11.   Квик-Степ Флорс
 12.   Дименжн Дата
 13.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 14.   Катјуша-Алпесин
 15.   Лото НЛ-Џамбо
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (4)
 1.   Бургос БХ
 2.   Каха Рурал-Сегурос РГА
 3.   Кофидис
 4.   Еускади Баскија-Муријас

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[6]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс6ч 03' 45
2.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
3.   Антони Ру Групама-ФДЖ+ 16
4.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 16
5.   Жилјен Симон Кофидис+ 16
6.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 16
7.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 16
8.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 16
9.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 16
10.   Антван Толхук Лото НЛ-Џамбо+ 16
11.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 20
12.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 43
13.   Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 48
14.   Игор Антон Дименжн Дата+ 49
15.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 51
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „2018 » Clasica Ciclista San Sebastian (1.UWT)“. Pro Cycling Stats. Посетено на 30 јули 2018.
 5. „Clásica San Sebastián 2018 start list“. Cycling Weekly. 30 јули 2018. Посетено на 30 јули 2018.
 6. „Класика де Сан Себастијан 2018“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди