Јапонски центар за вселенски истражувања

Јапонскиот центар за вселенски истражувања (јапонски: 宇宙航空研究開発機構 / Uchū-Kōkū-Kenkyū-Kaihatsu-Kikō) или JAXA, е јапонска национална вселенска агенција. Основана е на 1 октомври 2003 година. JAXA е одговорна за истражувања, развој и лансирање на сателити во Земјината орбита, и се занимава со можни мисии како испраќање на луѓе на месечината и елсплоатација на астероиди.[2] Мотото е Една JAXA.[3][4]

Јапонски центар за вселенски истражувања
宇宙航空研究開発機構
Сопственик Јапонија
Основана1 октомври 2003
(наследник на NASDA 1969-2003, ISAS 19812003 и NAL 19552003)
Главен штабЧофу, Токио
Вселенска станицаВселенски центар Тенегашима
МотоЕдна JAXA
УправникКеиџи Тачикава
Буџет¥225 (€1,4) милијарди(FY2005)[1]

Наводи уреди

  1. „IV. 決算報告書 (Balance Report)“ (PDF). 平成17事業年度 JAXA財務諸表等に関する事項 (јапонски). JAXA. 2006-08-30. Посетено на 2007-06-29.
  2. „Japan launches biggest moon mission since Apollo landings“. guardian.co.uk/science. Посетено на 2007-09-16.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-05-17. Посетено на 2008-04-24.
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2006-09-06. Посетено на 2008-04-24.

Надворешни врски уреди

Следниве три врски се на претходниците на JAXA: