Ирина Дукина (околу 1066 - 19 февруари 1138) — византиска царица, сопруга на византискиот цар Алексиј I Комнин, мајка на царот Јован II Комнин и на историчарката Ана Комнина.[1]

Ирина Дукина
Роден(а)ок. 1066
Цариград
Починал(а)19 февруари 1138
Благородно семејствоДука
Сопружник(ци)Алексиј I Комнин

По мајчина страна, била внука на Трајан, односно, правнука на царот Јован Владислав. Византиските автори ја опишуваат како многу убава, умна и амбициозна жена. Во бракот со Алексиј I, родила три деца: ќерките Ана и Теодора и синот Јован.[1]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 169. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)