Микеле Парамати (роден во Салара, 10 март 1968.) е поранешен италијански фудбалер, играч од одбраната.

Италија Микеле Парамати
Лични податоци
Роден на 10 март 1968 (1968-03-10) (51 г.)
Роден во Салара, Италија
Висина &100000000000001810000001,81 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986-1995 СПАЛ СПАЛ 150 (6)
1987-1989Руси 47 (7)
1995-2000 Болоња Болоња 135 (14)
2000-2002 Јувентус Јувентус 26 (0)
2002-2003 Болоња Болоња 30 (1)
2003-2004 Реџана Реџана 25 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

ТитулиУреди

  БолоњаУреди

  ЈувентусУреди

Надворешни врскиУреди