Димитар Гогов

Димитар Гогов (10 март 1936 - ) — македонски поет.

Димитар Гогов
Роден 10 март 1936
Секавец, Нигритско, Егејска Македонија
Починал ?
Кочани, Македонија

ЖивотописУреди

 
Насловната страница од збирката поезија “Бело сонце“

Димитар Гогов е роден во с. Секавец, Нигритско, Егејска Македонија на 10 март 1936 година. Завршил средно образование. Работел како библиотекар во ЈОУБ „Искра“ - Кочани. Член на ДПМ од 1993 година. Повеќепати е наградуван за своите поетски остварувања.

Во негова чест се доделува наградата „Димитар Гогов“ за песни напишани од деца.

ТворештвоУреди

Гогов е автор е на книгите:

  • „Маратонци на кајче“ (песни за деца, 1980)
  • „Бело сонце“ (1985),
  • „Егејска рапсодија“ (1990)

НаводиУреди