Александар III (Русија)

Александар III Александрович (руски јазик: Александр III Александрович) бил император на Русија и кнез на Финска (1881-1894) од династијата Романов-Холштаин-Готорп. Во текот на неговото владеење дошло до повлекување од т.н. либерална политика, а во однос на надворешната политика Руската Империја се зближила со Франција. Александар III починал во 1894 во Ливадија, а негов наследник бил синот Николај II.

Александар III
Роден 10 март 1845[1]
Санкт Петербург, Руска Империја
Починал 1 ноември 1894
Ливадија, Русија

Наводи уреди

  1. 10 март [26 февруари] 1845 – 1 ноември [20 октомври] 1894
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДмитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Дмитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I  
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II  
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов  
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Дмитриј Медведев • Владимир Путин