Јован Стерија Поповиќ

Јован Стерија Поповиќ (Вршац, 13 јануари 1806- Вршац, 10 март 1856) бил српски писател и еден од водечките интелектуалци од своето време. Се смета за основач на српската драма.[1] Прв е, и еден од најдобрите српски комедиографи. Како министер за образование, Јован Стерија Поповиќ на 10 мај 1844 година донел указ, со кој е основан Музеј на Србија во Белград, со што се смета за основач на оваа установа.

Јован Стерија Поповиќ
Sterija.jpg
Роден/а13 јануари 1806(1806-01-13)
Вршац, Австриска Империја (денес Србија)
Починат/а10 март 1856(1856-03-10) (возр. 50)
Вршац, Австриска Империја (денес Србија)
ЗанимањеДраматург, поет, педагог
Книжевно движењеКласицизам, Романтизам, Реализам

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. „Father of Serbian drama and theater“ Отац српске драме и позоришта. Politikin Zabavnik (српски) (3296): 25. 10 April 2014. ISSN 0032-339X.