Морган Цвангираи

Морган Ричард Чангираи (англиски: Morgan Richard Tsvangirai; изг. МФА: [ts͎aŋɡira.i] на шона) — зимбабвејски политичар и премиер на Зимбабве од 2009 до 2013.[1] Роден е на 10 март 1952. Чангираи е еден од најголемите критичари на зимбабвеанскиот претседател Роберт Мугабе.

Морган Цвангираи

НаводиУреди

  1. „Mugabe appoints ZANU-PF lawyer as Zimbabwe finance minister“. Reuters.