Гран-при Монтреал 2019

10. издание на велосипедската трка ГП Монтреал
(Пренасочено од Гран при Монтреал 2019)

Гран-при Монтреал 2019 (наречена и: ГП Монтреал 2019) — 10. издание на велосипедската еднодневна трка Гран-при Монтреал, која се одржала на 15 септември како 36. настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Гран-при Монтреал 2019
Детали за трката
Издание10. Гран-при Монтреал
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум15 септември 2019
Растојание219,6 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеМонтреал
ОдредиштеМонтреал
Екипи21
Возачи на почеток146
Возачи на крај97
Просечна брзина35,646 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Грег ван Авермат (ССС)
ВторопласиранITA Диего Улиси (ОАЕ Емирати)
ТретопласиранESP Иван Гарсија (Бахреин Викториус)
ПланинскиCAN Николас Зуковски (Floyd's Pro Cycling)
◀20182022
Документација

Победникот од 2016 година, Грег ван Авермат, ја освоил трката по вторпат во намалената група во спринт на крајот.[2]

Екипи уреди

Бидејќи Гран-при Монтреал е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Биле повикани две професионални континентални екипи, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 21 екипа.

Секоја екипа имала по седум возачи, освен Лото-Судал, кои настапиле со шестмина возачи. Од вкупно 146 возачи на почетокот, само 97 од нив ја завршиле трката.[4][5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (2)Национална екипа
  •   Канада

Поредок уреди

Завршен пласман уреди

[6]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Грег ван Авермат ССС6ч 09' 38
2.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
3.   Иван Гарсија Бахреин Викториус+ 0
4.   Тим Веленс Лото-Судал+ 0
5.   Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 0
6.   Кристијан Збараљи Израелска велосипедска академија+ 0
7.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
8.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
9.   Нан Петер АГ2Р Ситроен Тим+ 0
10.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
11.   Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 0
12.   Матијас Франк АГ2Р Ситроен Тим+ 0
13.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 0
14.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
15.   Карлос Бетанкур Мовистар+ 5
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „GP de Montréal: Van Avermaet wins“. CyclingNews. 15 September 2019. Посетено на 15 September 2019.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „2019 Grand Prix Cycliste de Montréal“. Grands Prix Cyclistes de Québec et de Montréal. Посетено на 1 September 2019.
  5. „Grand Prix Cycliste de Montréal - Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 24 August 2019.
  6. „Гран-при Монтреал 2019“. ProCycling.

Надворешни врски уреди