Гран при Монтреал 2018

9. издание на велосипедската трка ГП Монтреал
Гран при Монтреал 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Peloton tour4 GPC-Mtl18.jpg
Детали за трката
Издание9. Гран при Монтреал
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 1.UWT
Датум9 септември 2018
Растојание195,2 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеМонтреал
ОдредиштеМонтреал
Екипи21
Возачи на почеток143
Возачи на крај102
Просечна брзина36,663 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Мајкл Метјус (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Сони Колбрели (Бахреин-Мерида) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Грег ван Авермет (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019
Документација Wikidata-logo S.svg

Гран при Монтреал 2018 (наречена и: ГП Монтреал 2018) — 9. издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Монтреал, која се одржала на 9 септември како 34. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена во спринтерска завршница од Австралиецот Мајкл Метјус, пред Сони Колбрели и Грег ван Авермет.

ЕкипиУреди

Бидејќи Гран при Монтреал е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Биле повикани две професионални континентални екипи, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 21 екипа.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-Хансгрое
 6.   Дименжн Дата
 7.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 8.   Групама-ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мичелтон-Скот
 13.   Мовистар
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (2)
 1.   Израелска велосипедска академија
 2.   Рели
Национална екипа
 1.   Канада

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мајкл Метјус Санвеб5ч 19' 27
2.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
3.   Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5.   Тимо Розен Лото НЛ-Џамбо+ 0
6.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
7.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
8.   Михаел Валгрен Астана+ 0
9.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 0
10.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. "UCI announces 2018 road calendar". Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. "2018 UCI WorldTour calendar unveiled". Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. "UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127" (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. "Гран при Монтреал 2018". ProCycling.

Надворешни врскиУреди