Гран при Монтреал 2016

издание во 2016 година на велосипедската трка Гран при Монтреал
Гран при Монтреал 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание7. Гран-при Монтреал
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 1.UWT
Датум11 септември 2016
Растојание205,7 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеМонтреал
ОдредиштеМонтреал
Екипи21
Возачи на почеток167
Возачи на крај108
Просечна брзина37,74 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранSVK Петер Саган (Тинкоф) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранITA Диего Улиси (Лампре-Мерида) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиCAN Бенџамин Пери (Канада) Wikidata-logo S.svg
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гран при Монтреал 2016 (наречена и: ГП Монтреал 2016) — 7. издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Монтреал, која се одржала на 11 септември.[1]

Трката била освоена од Грег ван Авермат.

ЕкипиУреди

Бидејќи Гран при Монтреал е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Биле повикани две професионални континентални екипи, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 19 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   БМЦ Рејсинг
 4.   Етикс-Квик Степ
 5.   ФДЖ
 6.   ИАМ
 7.   Лампре-Мерида
 8.   Лото-Судал
 9.   Мовистар
 10.   Орика-ГринЕЏ
 11.   Канондејл
 12.   Џајант-Алпесин
 13.   Катјуша
 14.   Лото НЛ-Џамбо
 15.   Скај
 16.   Тинкоф
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   Дименжн Дата
Професионални континентални екипи (2)
 1.   Директ Енержи
 2.   Бора-Аргон 18
Национална екипа
 1.   Канада

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[3]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим5ч 27' 04
2.   Петер Саган Тинкоф+ 0
3.   Диего Улиси Лампре-Мерида+ 0
4.   Мајкл Метјус Орика-БајкЕксчејнџ+ 0
5.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 0
6.   Џани Москон Тим Скај+ 0
7.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
8.   Јон Исагире Мовистар+ 0
9.   Антони Ру ФДЖ+ 0
10.   Жилијан Алафилип Етикс-Квик Степ+ 0
11.   Зимон Гешке Тим ДСМ+ 0
12.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
13.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 0
14.   Мартин Елмигер ИАМ+ 0
15.   Оливер Насен ИАМ+ 0
16.   Паул Фос Бора-Аргон 18+ 0
17.   Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
18.   Дејвид Танер ИАМ+ 0
19.   Рајдер Хесједал Трек-Сегафредо+ 0
20.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient


НаводиУреди

 1. Вин, Најџел. „Календар на Светската турнеја на UCI 2016“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 5 декември 2015.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Гран при Монтреал 2016“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди